Durant tres intensos dies l’estadi El Helmántico de Salamanca ha acollit el Campionat d’Espanya Absolut, Junior, d’Arc Adaptat i per equips de Comunitats Autònomes.

La delegació catalana va estar formada per onze arquers, entre els quals les arqueres lleidatanes Elena Fuentes i Pilar Farré del Tir amb Arc Lleida, i Miquel Àngel Pifarré, l’arquer internacional de Torrefarrera que competeix amb l’Arc Pardinyes.

Van participar un total de 304 arqueres i arquers, 159 en arc recorbat i 145 en arc compost.

Divendres amb pluja i vent es van disputar els classificatoris individuals i les primeres tandes d’eliminatòries les quals tant l’Elena com la seva mare i entrenadora, Pilar, van superar força bé.

Dissabte al matí a 1/16 de final a les nostres arqueres els hi van tocar encreuaments molt difícils, l’Elena va enfrontar-se a la madrilenya Monica Galisteo, membre de l’Equip Nacional a qui no va aconseguir derrotar en cap set, l’Elena va quedar en 17è lloc i en 25a posició com a junior. Pilar sí que va aconseguir derrotar a la també madrilenya Paula Gutierrez, a qui va remuntar un 3-1 aconseguint un 5-5 i forçant una fletxa de desempat, Pilar va fer un 10 davant un 9 de Paula, passant així a vuitens de final. Aquí l’enfrontament va ser amb la vasca Mirene Etxebarria qui va superar-la amb un 6-0.

Finalment Miquel Àngel Pifarré va aconseguir la medalla de bronze d’arc recorbat sènior masculí.

Al classificatori de divendres, Pilar Farré també va aconseguir les places per representar Catalunya al Campionat per Equips i per Equips Mixtes que va celebrar-se dissabte a la tarda.

L’equip femení d’arc recorbat va estar format per dues arqueres del Club Olesa, Adriana Pla i Lourdes Barba i per Pilar Farré. Elena Fuentes va ser la capitana. Es van classificar en sisè lloc i van caure en 1/4 de final contra l’equip balear format per Miriam Alarcón, Sara B. Diez i Lara Samperio, l’equip que més tard va aconseguir la medalla de plata.

Aquesta edició del campionat d’Espanya tenia com a novetat la celebració del Campionat Autonòmic d’Equips Mixts, on van ser Miquel Àngel Pifarré i Pilar Farré els encarregats de representar Catalunya. Van aconseguir classificar-se en cinquena posició dels onze equips que van participar, en 1/4 de final van enfrontar-se als gallecs Miguel Albariño i Cristina Castro que van derrotar Catalunya amb un 6-0. L’equip gallec va aconseguir la medalla de plata d’aquesta competició.

Els podis van quedar de la següent manera:

Arc recorbat junior dona:
Or – CASTAÑOS BORNAECHEA Celia – Madrid
Plata – MARÍN MARTINEZ Alicia – Madrid
Bronze – GALISTEO CRUZ Mónica – Madrid

Arc recorbat senior dona:
Or – MARÍN MARTINEZ Alicia  – Madrid
Plata – LOPEZ SANCHIS Nerea – Valencia
Bronze – CASTAÑOS BORNAECHEA Celia – Madrid

Arc recorbat junior home:
Or – SANCHEZ ANTOKU Ken – Madrid
Plata – MARÍ RIBAS Ivan – Baleares
Bronze – COSTA CARDONA Alejandro – Baleares

Arc recorbat senior home:
Or – SIMÓ BOUZAS Álvaro – Castilla y León
Plata – SÁNCHEZ ANTOKU Yun – Madrid
Bronze – PIFARRE TRUJILLO Miguel Angel – Catalunya

Arc compost junior dona:
Or – FERRANDEZ TEJERO Claudia – Aragon
Plata – PEREZ GARCIA Victoria – Cantabria
Bronze – CEREZO BERNET Teresa – Valencia

Arc compost senior dona:
Or – MARCOS GARCÍA Andrea – Cantabria
Plata – GOMEZ MARTINEZ Maria – Castilla y León
Bronze – FERRANDEZ TEJERO Claudia – Aragon

Arc compost junior home:
Or – CEREZO BERNET Javier – Valencia
Plata – LINARES MARTÍNEZ Gonzalo – Madrid
Bronze – GARCIA CEPA Endika – Pais Vasco

Arc compost senior home:
Or – LÓPEZ BERMÚDEZ Ramón – Murcia
Plata – MEDINA ORTA Miguel Angel – Andalucia
Bronze – BLAZQUEZ ARBONIES Alberto – Galicia

Equips Recorbat dona:

Or – Madrid
CASTAÑOS BORNAECHEA Celia
GALISTEO CRUZ Mónica
MARÍN MARTINEZ Alicia

Plata – Balears
ALARCÓN TORRES Miriam
DIEZ BULLO Sara B.
SAMPERIO CARDONA Lara

Bronze – Castilla y León
ARRANZ POLLINO María
BLAZQUEZ MATEOS Maria
QUINTANO HERRERO Henar

Equips Recorbat home:

Or – Castilla y León
ACHA GONZÁLEZ Pablo
MORÁN CAÑÓN Mario
SIMÓ BOUZAS Álvaro

Plata – Balears
CINCUNEGUI BARBADO Pere
COSTA CARDONA Alejandro
MARÍ RIBAS Ivan

Bronze – Galicia
ALVARIÑO GARCIA Miguel
CASTRO BARCALA Daniel
VEIRA MORENO Vicente Enrique

Equip Recorbat junior:

Or – Madrid
CASTAÑOS BORNAECHEA Celia
CAVANILLAS PUGA Enrique
MARÍN MARTINEZ Alicia

Plata – Balears
COSTA CARDONA Alejandro
MARÍ RIBAS Ivan
OROZCO MENDEZ Pablo

Bronze – Castilla y León
ARTIME MONTERO Alvaro
ESCUDERO OLLERO Marcos
IGLESIAS MARTIN Carlos

Equip recorbat mixt:

Or – Castilla y León
ACHA GONZÁLEZ Pablo
QUINTANO HERRERO Henar

Plata – Galicia
ALVARIÑO GARCIA Miguel
CASTRO BARCALA Cristina

Bronze – Madrid
CASTAÑOS BORNAECHEA Celia
DEL OLMO MOLTO Sergio

Equip compost dona:

Or – Extremadura
AGUDO GARCIA Fatima
RODRIGUEZ PRIETO Elena
VIDA PIÑUELA Teresa

Plata – Castilla y León
ALONSO LORENZO Ana
CORRAL PEDREGOSA Gema
GOMEZ MARTINEZ Maria

Bronze – Madrid
ALVAREZ OSPINA Maria Del Pilar
CEDILLO DIAZ Eva
FERNANDEZ ALEGRIA Rocio

Equip compost home:

Or – Murcia
GARCIA CEGARRA Alejandro
GARCIA MARTINEZ Francisco Jose
LÓPEZ BERMÚDEZ Ramón

Plata – Andalucia
MARTINEZ GARRIDO Sergio
MEDINA ORTA Miguel Angel
PAREJA GUTIÉRREZ Nelson

Bronze – Galicia
FERNÁNDEZ RODRÍGUEZ José Manuel
MOTTO ACOSTA Daniel
RODRÍGUEZ GONZÁLEZ Guillermo

Equip compost junior:

Or – Madrid
LINARES MARTÍNEZ Gonzalo
ROLLÁN FERNÁNDEZ Hugo
SORRIBES ORTIZ Jorge

Plata – Valencia
CALDERÓN ARROYO Sergio
CEREZO BERNET Javier
CEREZO BERNET Teresa

Equip compost mixt:

Or – Extremadura
AGUDO GARCIA Fatima
CANALEJAS TEJERO Victor

Plata – Madrid
ALVAREZ OSPINA Maria Del Pilar
PÉREZ GONZÁLEZ Jesús Jacinto

Bronze – Aragon
CATALAN GIL Jose Ignacio
FERRANDEZ TEJERO Claudia

Videos del canal Youtube de la RFETA

ARCO COMPUESTO CLASIFICATORIO + ELIMINATORIAS 1/32 + 1/16 Viernes 7 – 09:15 a 14:30

ARCO RECURVO
CLASIFICATORIO + ELIMINATORIAS 1/32
Viernes 7 – 15:45 a 21:00

ELIMINATORIAS INDIVIDUALES CATEGORÍA ABSOLUTA
Desde 1/16 de final a las finales por la medalla de bronce
Sábado 8 – 8:20 a 12:00

ELIMINATORIAS INDIVIDUALES CATEGORÍA JUNIOR
Desde 1/16 de final a las finales por la medalla de bronce
Sábado 8 – 12:30 a 15:00

ELIMINATORIAS POR EQUIPOS DE COMUNIDADES AUTÓNOMAS
Desde cuartos de final a las finales por la medalla de bronce
Equipos masculinos, femeninos y mixtos de arco recurvo y compuesto
Sábado 8 – 16:00 a 20:00

FINALES POR LA MEDALLA DE ORO y CEREMONIA PREMIACIÓN
Por equipos e individuales en todas las categorías
Domingo 9 – 9:00 a 15:00